Grecja. Rebelianci z Syrizy chcą utworzyć nowy rząd  Ze świata

Temat: Język homera dramat

  • Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie
  • Grecja zbiera pochwały. Za postępy w realizacji reform
  • Strajk dziennikarzy. Nie potrzebują reformy emerytalnej
  • Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi dzięki ulice
  • Cipras zapowiada, hdy Grecja nie odstąpi od momentu reform

Nowa grecka partia Jedność Ludowa, po skład której wchodzą dawni radykalnie lewicowi członkowie Syrizy ustępującego premiera Aleksisa Ciprasa, zapowiedziała w piątek, że jako trzecie ugrupowanie w parlamencie będzie próbowała utworzyć rząd.

- Założymy mandat i wykorzystamy jego - powiedział agencji Reutera wysoki rangą deputowany.

Rebelianci

Grecja bez wyborów, ale z nowym rządem? Chce tego opozycja

25 dotychczasowych członków Syrizy wyszło w piątek z partii, by utworzyć nowe ugrupowanie. Na czele nowej formacji stanie były minister energetyki i przywódca dotychczasowych dysydentów Panajotis Lafazanis. Grupa ta, mimo apeli Ciprasa, nie zaakceptować poparła trzeciego programu pomocowego dla Grecji.

Jedność Ludowa z 25 posłami stanie się trzecią co do wielkości partią w liczącym 300 miejsc parlamencie, przed centrową To Potami i całkiem prawicową Złotą Jutrzenką, które mają po 17 deputowanych.

Co z zadłużeniem?

Lafazanis uważa, hdy Grecja powinna zrezygnować wraz ze spłaty zadłużenia wobec internacjonalnych wierzycieli i przywrócić drachmę w miejsce euro.

W związku z wewnątrzpartyjną rebelią w Syrizie Cipras w czwartek złożył dymisję i wezwał prezydenta Prokopisa Pawlopulosa do jak najszybszego rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych. Cipras liczy na nasilenie swej pozycji po głosowaniu.

Prawo

Grecy znów pójdą do urn. "Wybory mogą umocnić poparcie dla pomocy"

Zgodnie z grecką konstytucją, jeśli rząd zrezygnuje w ciągu roku kalendarzowego od ostatnich wyborów, prezydent musi przekazać kolejno liderom partii opozycyjnych mandat do odwiedzenia utworzenia rządu, poczynając od czasu największego opozycyjnego ugrupowania po parlamencie.

Mandat ten wygasa po trzech dniach. O ile wysiłki mające na zamiarze sformowanie rządu okażą się bezowocne, mandat dostaje inna w odniesieniu do wielkości partia, zaś następnie trzecia. Jeśli również te próby zakończą się fiaskiem, prezydent rozpisuje wybory.

Przywódca Nowej Demokracji, głównej greckiej partii opozycyjnej, Wangelis Meimarakis otrzymał w piątek z rąk prezydenta mandat do powołania nowego gabinetu. Jak powiedział, będzie zabiegał o utworzenie rządu wspólnie z partiami reprezentowanymi w obecnym parlamencie, aby uniknąć rozpisywania kolejnych decyzji.