Brexit bez porozumienia coraz w wyższym stopniu prawdopodobny - Komisja Europejska  Ze świata

Czarny scenariusz w sprawie brexitu "coraz bardziej prawdopodobny". Bruksela ostrzega

Jest coraz to bardziej prawdopodobne, że 12 kwietnia Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez porozumienia - oceniła w poniedziałek Komisja Europejska informując, iż zakończyła właśnie przygotowania w wypadek bezumownego brexitu. Bruksela ostrzegła przed konsekwencjami wykonania takiego scenariusza.

Komisja Europejska podkreśliła, że podtrzymuje administracje państw członkowskich przy ich przygotowaniach do bezumownego brexitu. Wezwała w dodatku każdego obywateli i przedsiębiorstwa UE do dalszego zasięgania informacji o konsekwencjach ewentualnego niedostatku porozumienia oraz do zakończenia przygotowań na wypadek najgorszego scenariusza.

Brexit przesunięty

Rzecznik KE Margaritis Schinas mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej w Brukseli, że instytucja, którą reprezentuje, odnotowała niedzielny marsz w Londynie za drugim referendum, natomiast także prounijną petycję podpisaną przez około 5 mln osób, ale opiera się na decyzjach rządu Zjednoczonego Królestwa.

Miliarder ostrzega przed "ogromną katastrofą". Propozycja w sprawie brexitu

- Tak długo jak na przykład rząd Gb nie poinformuje nas o innej decyzji, pracujemy przy założeniu, hdy kraj ten opuści UE. Cały czas pracujemy spośród rządem Jej Królewskiej Mości, aby pomóc w uporządkowanym wyjściu, będąc do tego całkowicie przygotowanym na wszystkie opcje, włączając w to tą najgorszą - podkreślił rzecznik.

KE przypomniała, hdy na wniosek brytyjskiej premier Theresy May 27 państw UE zgodziło się przy czwartek przesunąć termin wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE na 22 maja, w przypadku, że najpóźniej do 29 marca Izba Gmin zatwierdzi umowę o wyjściu. Jeżeli do tego czasu brytyjski parlament nie przegłosuje porozumienia, będzie obowiązywało przedłużenie owego terminu do 12 kwietnia. W tym scenariuszu Wielka Brytania ma - podług oczekiwań - przedstawić dalszy plan działania.

Jak podkreślono w komunikacie UE, chociaż Wspólnota w dalszym ciągu ma nadzieję, hdy do tego nie dojdzie, oznacza to, że o ile umowa o wystąpieniu odrzucić zostanie ratyfikowana do piątku 29 marca, w czasach 12 kwietnia może dotrzeć do brexitu bez porozumienia.

"UE przygotowała się na taki scenariusz jak i również pozostała zjednoczona przez całkowity okres przygotowań. Obecnie ważne jest, aby wszyscy byli gotowi i świadomi rzeczowych skutków, jakie niesie nawzajem ewentualny brexit bez porozumienia" - czytamy w poniedziałkowym komunikacie KE.

Konsekwencje bezumownego brexitu

Jeśli dojdzie do bezumownego brexitu, Ogromna Brytania stanie się państwem trzecim bez żadnych przejściowych uzgodnień. Od tej czasie całe unijne prawo pierwotne i wtórne przestanie obowiązywać w odniesieniu do tegoż kraju. Nie będzie czasu przejściowego, który przewidziano w umowie o wystąpieniu.

"W oczywisty sposób uczyni to znaczne zakłócenia gwoli obywateli i przedsiębiorstw" - zauważyła KE.

Premier: zostawiliśmy Brytyjczykom pole manewru

Wówczas relacje unijno-brytyjskie będą regulowane przez uprawnienie międzynarodowe, w tym przepisy Ogólnoświatowej Organizacji Handlu (WTO). Urzędnicy w Brukseli ostrzegają, hdy Unia będzie zobowiązana do natychmiastowego wprowadzenia własnych regulacji i taryf celnych dzięki swoich granicach z Dużą Brytanią.

Obejmuje to kontrole i badania przy zakresie ceł, norm sanitarnych i fitosanitarnych oraz ocenie zgodności z normami UE. "Pomimo zakrojonych na rozległą skalę działań przygotowawczych przeprowadzonych przez organy celne królestw członkowskich, kontrole te mogą spowodować znaczne opóźnienia w granicach. Podmioty z Obszernej Brytanii przestaną również kwalifikować się do otrzymywania dotacji unijnych i uczestniczenia w procedurach zamówień publicznych przy UE na dotychczasowych zasadach" - wskazała KE.

To samo dotyczy obywateli Wielkiej Brytanii, którzy przestaną być obywatelami Unii Europejskiej. W konsekwencji będą te banki poddawani dodatkowym kontrolom przy przekraczaniu granicy UE. Was członkowskie przygotowały się do odwiedzenia takiej sytuacji w portach i na lotniskach, aby zagwarantować, że kontrole ów będą prowadzone w strategia jak najbardziej efektywny, jednak mimo wszystko mogą one powodować opóźnienia.

Przygotowania Komisji Europejskiej

Komisja Europejska przygotowuje się na możliwy brexit bez porozumienia od czasu grudnia 2017 roku.

W ramach przygotowań przeprowadziła zakrojone na szeroką powagę rozmowy techniczne z państwami członkowskimi unijnej "27" zarówno odnośnie tematu ogólnych kwestii odnoszących się gotowości i planu awaryjnego, jak i na temat określonych działań sektorowych, prawnych i administracyjnych dotyczących przygotowaniami do brexitu.

Parlament Europejski i Rada UE, po której zasiadają państwa członkowskie, przyjęły 17 z 19 propozycji zmian w prawie związanych z brexitem. Rozchodzi między innymi o nakłady, które zapewnią utrzymanie ważnych połączeń lotniczych, uprawnień do zabezpieczenia społecznego czy systemu Erasmus+.