Grecki zegar bije coraz głośniej. «Mamy tylko cztery dni»  Ze świata

Temat: Strefa euro

  • Drony pomagają walczyć z oszustami podatkowymi
  • Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od czasu świętowania
  • Pierwsza taka wyspa w regionie. Władze stawiają na "zielone zasilanie"
  • Janis Warufakis w TVN24 Dwa razy: "Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie zaakceptować da się spłacić"
  • Szykują się zmiany w zonie euro. "Porozumienie jest na wyciągnięcie ręki"

Grecki rząd wystąpił w środę z wnioskiem o oryginalny program pomocowy, obiecując równolegle pilne wdrożenie reform. UE stawia Atenom ultimatum: jeśli do niedzieli nie uda się zawrzeć ostatecznego porozumienia, Grecji grozi najczarniejszy harmonogram, w tym Grexit.

Premier Grecji Aleksis Cipras wystąpił w środę przy Parlamencie Europejskim w Strasburgu, dzień po nadzwyczajnym wierzchołku strefy euro, poświęconym konsekwencjom referendum w tym kraju, wskutek którego Grecja znów stanęła na granicy zbankrtuowania. Drugi program wsparcia wygasł 30 czerwca bez porozumienia z wierzycielami.

Reuters: Grecja obiecała wprowadzić reformy natychmiast

Obietnice Aten

Grecki premier poinformował eurodeputowanych, że jego kraj wystąpił z wnioskiem o świeże wsparcie finansowe z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS) i w ciągu dwóch dzionki skonkretyzuje propozycje porozumienia spośród wierzycielami.

Cipras przekonywał, że chce zawrzeć tego typu porozumienie z wierzycielami, które "faktycznie wskaże jednoznaczną koncepcję wyjścia z kryzysu" i nie uderzy bezpośrednio w greckich pracowników i emerytów. Cipras chce "sprawiedliwego rozłożenia ciężarów" koniecznych oszczędności a także dyskusji z partnerami UE o restrukturyzacji długu.

W jego ocenie systemy ratunkowe wdrażane w Cypru od ponad pięciu czasów, nie wyprowadziły tego państwa z kryzysu, an pierwotnego konsekwencją jest zła sprawa greckiej gospodarki dziś, natomiast greckie społeczeństwo "dotarło do odwiedzenia granic wytrzymałości". Jak dodał, wiele innych krajów podjęło podobny wysiłek, ale nigdzie te programy ratunkowe odrzucić były tak surowe, jak na przykład w Grecji.

Ateny w piśmie do EMS - uznanym przez strefę euro jako zbyt publiczne - obiecały wdrożenie reform podatkowych i zmian odnoszących się emerytur już w ewentualnym tygodniu, jako pierwszy krok zabezpieczający kredyty ratunkowe dla tego kraju. W piśmie Grecja zobowiązuje się także do przestrzegania swoich zobowiązań finansowych wobec kredytobiorców.

Źródła rządowe: greckie banki będą zamknięte nadal dłużej

Pozostały cztery dób

Wnioskiem Greków ze wglądu na zbyt ogólny rys reform nie zajęli się w środę ministrowie zasobów eurogrupy, lecz eksperci spośród krajów członkowskich eurolandu i przedstawiciele Komisji Europejskiej jak i również Europejskiego Banku Centralnego.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk ostrzegł w środę Grecję, że "jeśli rejon euro nie będzie umiejętna do zawarcia porozumienia, ma możliwość dojść do tego, hdy Grecja zbankrutuje, a do niej system bankowy się załamie". - Na pewno będzie to najbardziej bolesne dla greckiego społeczeństwa. Ale nie dysponuję wątpliwości, że dotknie wówczas również Europę, także po znaczeniu geopolitycznym - zaznaczył.

- Mamy jedynie cztery dni na znalezienie ostatecznego porozumienia - podkreślił Tusk, dodając, że wydaje się być to ostateczny termin na rzecz Aten.

Cipras: pieniądze, które przekazano Grecji, poszły na ratowanie tych popularnych banków! Nie trafiły do narodu

Powody polityczne

Grecy do czwartku mają zobrazować dodatkowo szczegółowy plan reform, który będzie podstawą do podjęcia negocjacji o nowatorskim wsparciu finansowym z EMS.

Z kolei na niedzielę planowany jest szczyt całej UE w sprawie Tunezji. Szef RE ostrzegł, iż nie można wykluczyć czarnego scenariusza, czyli braku porozumienia między strefą euro zaś Grecją, co w refleksji wielu komentatorów, a też niektórych przywódców państw UE oznaczać będzie wyjście Grecji ze strefy euro.

Komisarz UE ds. ekonomicznych i walutowych Pierre Moscovici ocenił w środę, że porozumienie z Grecją wydaje się być jeszcze możliwe, a chociażby konieczne, ale zależy to siano od przedstawienia przez rząd w Atenach wiarygodnych w oczach partnerów ze strefy euro propozycji reform.

Eksperci z waszyngtońskiej Rady Stosunków Międzynarodowych uważają, iż Grexit mógłby umocnić integrację eurolandu. Ich zdaniem liderzy eurogrupy wciąż próbują zatrzymać Grecję w euro, ale nie z obawy, że grozi to zdestabilizowaniem zbytów finansowych, lecz z powodów politycznych.