Białoruś traci przez nielegalny przywóz towarów z Rosji  Wraz ze świata

Temat: Białoruś

  • Tani trunek "praktycznie na każdym rogu". Białoruś szykuje zmianę przepisów
  • Białoruś w "pętli zadłużenia". Rekordowy dług zagraniczny
  • Największa denominacja w historii. Zanikają zera, wchodzą nowe banknoty
  • Wspierał Łukaszenkę, teraz znał zarzuty. Biznesmenowi grozi więzienie
  • Białoruś karze urzędników za podwyżki. "Spektakl Łukaszenki"

Większość nielegalnego importu w Białorusi pochodzi z Rosji – poinformowała w czwartek przedstawicielka białoruskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Wieranika Pasmieciewa.

- Analiza wyników prac operacyjno-służbowych pozwala wysnuć morał, że większość nielegalnego importu trafia do kraju z terytorium Federacji Rosyjskiej a mianowicie oświadczyła Pasmieciewa.

1, 3 tys. wykroczeń

Putin chce unii walutowej wraz z Białorusią i Kazachstanem. "Ramię w ramię będziemy bronić wspólnego rynku"

Jak dodała, od początku 2015 r. skonfiskowano wwiezione z Rosji towary na sumę ponad 104, 8 mld rubli białoruskich (prawie 27 mln zł) i stanowiły ów kredyty 57 proc. całości nielegalnego importu. W sumie wykryto teraz ponad 1, 3 tys. wykroczeń w domenie nielegalnego handlu towarami z importu.

Według MSW wśród nielegalnie wwożonych towarów istnieją odzież, obuwie, chemia gospodarcza, komórki, komputery, meble, surowce budowlane i artykuły żywnościowe.

Tymczasem według danych państwowego urzędu statystycznego Biełstat, produkcja przemysłowa na Białorusi była w dwóch pierwszych miesiącach tego roku o nieomal 6 proc. niższa niż w analogicznym okresie roku kalendarzowego ubiegłego, a produkcja rolna - o 5, cztery proc.

Jednocześnie wiadomości Biełstatu wskazują, że według stanu z 1 marca aż 510 przedsiębiorstw zalegało z wypłatą wynagrodzeń dzięki sumę ponad 300 mld rubli białoruskich (77 mln zł). W niezależnej prasie są zamieszczane informacje o wprowadzaniu w niektórych firmach 3- lub 4-dniowych tygodni robocie oraz o wysyłaniu zatrudnionych na urlopy bezpłatne.

Towary zalegają w magazynach

Niezależny ekspert Jauhien Prejhierman uważa, że tendencja poniższa nie zmieni się przy istotny sposób do finiszu roku. Jak podkreślił, rdzenne towary nadal zalegają w magazynach i rośnie zadłużenie przedsiębiorstw. Według niego sytuację mogłyby zmienić reformy strukturalne, ale na nie szefostwo kraju najprawdopodobniej się przy tym roku nie zdecyduje, bo na jesieni posiadają się odbyć wybory prezydenckie.

Białoruskie Ministerstwo ds. Podatków podało niedawno, iż szara strefa w gospodarce krajowej Białorusi wynosi około 11 proc. Obejmuje ona niezarejestrowaną działalność gospodarczą, przede wszystkim w sferze handlu, świadczenia usług przez internet oraz remontów.

Białoruś dzierży z Rosją granicę długości prawie 1, 3 tys. km. Nie istnieje na pani a jednak kontroli granicznej, ponieważ oba państwa tworzą Państwo Związkowe Białorusi i Rosji.