Bank Anglii przygotuje ocenę rezultacie «Brexitu»  Ze świata

Temat: Wielka Brytania

  • Nowa cena dla kierowców. "Najostrzejsze" prawo na świecie
  • Funt spadł poniżej pięciu złotych. Następne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę
  • Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co powinieneś wiedzieć
  • Żyją tysiące kilometrów od Londynu, obawiają się brexitu. "Chodzi o całe nasze życie"
  • Brexit opóźniony nawet o dwa czasy. Brytyjskie media o scenariuszach

Bank Anglii (BoE) planuje przygotować ocenę konsekwencji ewentualnego opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię - informuje Reuters. O sytuacji jako pierwszy poinformował "The Guardian", który przez pomyłkę dostał taką wiadomość od jednego wraz z pracowników banku. Bank planował utrzymać tę informację w tajemnicy.

BoE wczoraj późnym wieczorem potwierdził wiadomości brytyjskiego dziennika.

Referendum

Z Merkel o "Brexicie". Cameron odwiedzi Stolicę niemiec

W treści wiadomości, którą zdobył "The Guardian" podkreślano przymus utrzymania w tajemnicy planowanych prac, zarówno przed podwładnymi Banku Anglii, jak i również przed dziennikarzami.

Wraz ze zdecydowanym zwycięstwem konserwatystów w majowych wyborach do Izby Gmin, powróciła kwestia referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które premier David Cameron zapowiedział już dwa lata nim.

Jak informuje Reuters, tak jak podczas zeszłorocznego referendum w sprawie niepodległości Szkocji, BoE pragnie aczkolwiek uniknąć oskarżeń, że wkracza do debaty politycznej.

- Nie powinno zdumiewać, że bank podejmuje tego typu prace - poinformował BoE w oświadczeniu zamieszczonym na swojej stronie internetowej.

Jak czytamy dalej, "jest szereg ekonomicznych i gospodarczych kwestii, które powstają po kontekście renegocjacji (unijnego traktatu - red. ) i referendum".

Brexit?

Firmy, banki a w tym momencie naukowcy. "Brexit" niepokoi raz za razem bardziej

Wielu brytyjskich biznesmenów jest zaniepokojonych możliwością utraty dostępu do ich kluczowych rynków eksportowych. Wyrażają też obawy o wpływ ewentualnego wyjścia z UE dzięki brytyjski sektor usług pieniężnych - informuje Reuters.

Tymczasem 19 maja Deutsche Pula stworzył "grupę roboczą", jaka opracowuje różne scenariusze dzięki wypadek wyjścia Uk spośród Unii Europejskiej. Bank rozważa przeniesienie części jego brytyjskich oddziałów do Niemiec.

Bank Anglii poinformował, iż o swojej ocenie poinformuje "w odpowiednim czasie". Stosuje tym samym podobne nastawienie jak w przypadku szkockiego referendum.

- Mimo niefortunnego przedostania się do opinii globalnej informacji w takiej postaci o planowanych pracach, Pula Anglii będzie utrzymywał pewne podejście - informuje BoE w oświadczeniu.

"The Guardian" poinformował, że list elektroniczny został napisany przez prywatnego sekretarza Jona Cunliffe'a, zastępcę naczelnika odpowiedzialnego za rozpatrywanie potencjalnych zagrożeń dla produkcji z sektora bankowości jak i również usług finansowych. Wiadomość omyłkowo wysłał zaś pracownik biura podróży prasowego Banku Anglii.

BoE jest centralnym bankiem Wielkiej Brytanii.