Cipras rozpoczyna walkę z Brukselą. Grecja gotowa «przelać posoka, by przywrócić godność»  Ze świata

Raport: Język grecki dramat

Nowy premier Grecji Aleksis Cipras oświadczył w środę, że jego rząd chce wynegocjować spośród Unią Europejską "sprawiedliwe, trwałe i wzajemnie korzystne rozwiązanie". Dodał, że rząd wydaje się być gotów "przelać krew", aby "przywrócić Grecji godność".

- Wśród naszych priorytetów znajduje się przeprowadzenie renegocjacji z naszymi unijnymi partnerami dla znalezienia sprawiedliwego, stałego i wzajemnie korzystnego rozwiązania", które nie doprowadzi do "katastrofalnego zerwania wzajemnych relacji - wskazał przywódca lewicowo-populistycznej partii SYRIZA na głównym posiedzeniu Rady Ministrów.

Redukcja długu

Zastrzegł równolegle, że jego rząd nie zamierza kontynuować - jak to ujął - "polityki poddaństwa".

Renegocjacje mają dotyczyć planu pomocowego gwoli Grecji oraz jej długu. SYRIZA opowiada się za "redukcją długu i zerwaniem z polityką restrykcyjnych oszczędności w celu - jakim sposobem tłumaczy - rozruszania gospodarki".

Nowy premier Grecji ma mało periodu i duży problem. Zegar już tyka

Niemiecki minister gospodarki Sigmar Gabriel mówił na konferencji prasowej po Berlinie, że Niemcy szanują demokratyczny wybór Greków, dokonany w niedzielę. Podkreślił równolegle, że "celem jest utrzymanie Grecji w strefie euro". Wezwał nowy rząd w Atenach, by przestrzegał "zasady sprawiedliwości" wobec tych, jacy pomogli Grecji ostatnimi czasy; "wobec ludzi w Niemczech jak i również w Europie (... ), którzy okazali swą solidarność" z Grekami. "Sprawiedliwość i solidarność powinny obowiązywać obie strony" - zaznaczył Gabriel.

Nowy grecki rząd zapowiedział również, że pragnie "wstrzymać proces prywatyzacji" portu w Pireusie, największego w Grecji, a także państwowych zakładów energetycznych DEI.

- Wstrzymamy prywatyzację portu w Pireusie (w Atenach, na południu kraju) i Salonikach (na północy) adekwatnie z programem Syrizy a mianowicie zapowiedział po posiedzeniu rządu wiceminister żeglugi Teodoros Dritsas. Jak podaje agencja dpa, wiceminister ogłosił, iż chińskie inwestycje opiewające na 320 mln euro w porcie kontenerowym Piraeus zostaną zawieszone.

Nabyto dwa terminale

Chińska państwowa firma żeglugowa COSCO (China Ocean Shipping Company) nabyła już dwa terminale portu w Pireusie i była typowana dzięki odkupienie udziałów, które państwo greckie posiada w przedsiębiorstwie zarządzającej tym portem.

Minister ochrony środowiska, energetyki i zmian klimatu Panagiotis Lafazanis powiedział w radiach, że

Obawy dzięki rynkach po zwycięstwie greckiej SYRIZY. Euro w rów

przedsiębiorstwo energetyczne DEI odrzucić powinno być prywatyzowane. Minister pracy Panagiotis Skourletis oświadczył z kolei, że potrzebuje podnieść płacę minimalną w sektorze prywatnym z 586 do 751 euro co miesiąc - podaje dpa.

Rząd Ciprasa został zaprzysiężony we wtorek. Ministrem finansów został ekonomista Janis Warufakis, zagorzały krytyk warunków, w których Grecja otrzymała międzynarodową pomoc finansową. Przekonywał, że spłata zadłużenia powinna być powiązana ze wzrostem gospodarczym kraju. Po prezentacji rządu ateńska giełda straciła więcej niż 5 proc.

Rozmowy "kluczowe i produktywne"

Za negocjacje z wierzycielami Cypru (Komisja Europejska, Europejski Pula Centralny i Międzynarodowy Kasa Walutowy) odpowiedzialny jest wicepremier, ekonomista Jannis Dragasakis. Przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi, które przyniosły Syrizie zwycięstwo, domagał się on śledztwa, które ma wyjaśnić, dlaczego państwo musiał zgodzić się na restrykcyjny program oszczędności.

Premier Cipras podkreślił w środę, że piątkowe rozmowy w Atenach z szefem eurogrupy Jeroenem Dijsselbloemem są "kluczowe i produktywne". Określonym z priorytetów będzie - jak dodał - znalezienie rozwiązania "kryzysu humanitarnego" i pomoc dla najuboższych. "Jesteśmy rządem uzdrowienia narodowego, naszym własnym celem jest przywrócenie ochrony i godności" krajowi - zaznaczył.

Podczas poniedziałkowego spotkania ministrów finansów państw eurolandu Dijsselbloem powiedział, hdy "przynależność do strefy € oznacza, iż należy respektować wszystkie podjęte wcześniej zobowiązania".