Ceny ropy spadają. Porozumienie spośród Iranem uderzy w Rosję  Ze świata

Temat: Iran

  • "Ruch jest jeden i banalny". NA apeluje do rządu w sprawie cen paliw
  • Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne"
  • "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca
  • Połowa ropy dla Orlenu w Polsce spoza Rosji
  • Cena ropy szybko pokonuje kolejne poziomy. Powodów wydaje się być "całkiem sporo"

Na światowych rynkach mocno spadają ceny ropy naftowej. To rezultat informacji, że osiągnięto porozumienie między światowymi mocarstwami an Iranem na temat programu nuklearnego, co sprawi, iż w świat popłynie irańska ropa. Niższa cena materiału może uderzyć w Rosję, zyskają natomiast polscy kierowcy.

Niewiele ponad 51 dolarów płacą obecnie inwestorzy za baryłkę ropy naftowej WTI. Tanieje również ropa Brent, której baryłka kosztuje obecnie 57 dolarów. Spadająca od kilkunastu dni ceny ropy to efekt wiadomości o tym, że według wielu latach porozumienie spośród Iranem jest coraz bardziej. Dziś światowe agencje podają, że mocarstwa dogadały się z Teheranem.

Coraz taniej

IEA: ceny ropy mogą dalej lecieć w dół. Rynek nie radzi sobie z jej wchłonięciem

Warto przypomnieć, że nadal dwa tygodnie temu ropa naftowa kosztowała kilkanaście % więcej. Pod koniec czerwca za baryłkę ropy WTI należało zapłacić blisko sześcdziesięciu, a za Brent ponad 63 dolary.

Wojciech Jakóbik z BiznesAltert. pl twierdzi, że kolejne spadki cen ropy nastąpią, kiedy Iran zwiększy eksport materiału.

- Teheran planuje mocny powrót na rynek. Będzie to jeden wraz z głównych czynników utrzymywania się niskiej ceny surowca, która szybko nie wróci do poziomów znanych z krytycznej połowy zeszłego roku, jak 100 dolarów i więcej. Iran dołoży nowe ilości ropy naftowej do nadpodaży już wykreowanej przez łupkową rewolucję w USA. Po ten sposób irańska ropa będzie dopalaczem zmian, które już następują. To kolejna zła wiadomość dla sędziwych potęg naftowych tracących pozycje jak Rosja - mierzy Jakóbik.

Cipras otrzymuje poparcie opozycji. Ale we własnej partii słyszy głosy niezadowolenia

Uderzy przy Rosję?

Zdaniem specjalisty zniesienie sankcji wobec Iranu pozwoli Teheranowi na powiększenie eksportu ropy naftowej ma możliwość wpłynąć na kraje, wskazane jest budżety uzależnione są handlu surowców. Kraje takie jakim sposobem Rosja będą musiały się modernizować.

- Ma możliwość to pociągnąć za sobą zmiany społeczne - kolorowe rewolucje, zmiany obyczajowe. Po ten sposób wpływ baryłki ropy naftowej może się ujawnić w najmniej spodziewanych obszarach życia społecznego. Reżimy stojące na ropie naftowej już się szykują w te zmiany, an repliką będzie niekoniecznie okrągły stół i demokratyzacja.

Szansa dla Polski?

Jakóbik uważa, że wraz spośród planami zwiększenia eksportu ropy przez Iran, Teheran stanie się musiał zainwestować w postęp sektora energetycznego. - Zachodnie spółki już ustawiają się w kolejce do rozmów na ten temat. Też Polacy mogą skorzystać, naturalnie na kształt swoich możliwości, ponieważ główne skrzypce będą w tym miejscu grać firmy o największych możliwościach jak Shell i BP - ocenia Jakóbik.

Porozumienie mocarstw spośród Iranem wpływa nie tylko na światowe ceny ropy naftowej. Na własnych portfelach mogą odczuć je też polscy kierowcy. Zdaniem Pawła Kordali, analityka rynków surowcowych z XTB ceny ropy do końca roku pozostaną na dość niskich poziomach.

Taniej na stacjach

- Od 3 latek na rynku brakowało blisko 1 mln baryłek ropy dziennie z Iranu. W następstwie sankcji z 2012 r. Teheran znacznie ograniczył wywóz towarów ropy, bo europejskie rafinerie nie mogły kupować surowca z Iranu. A teraz rynki liczą, że wówczas się szybko odwinie w drugą stronę. Liczą, że ropa trafi do rafinerii i Iran sprzeda własne zapasy surowca - gadał na antenie TVN24 Biznes i Świat Kordala.

- W ciągu miesiąca zobaczymy spadki na paliwach w naszym kraju. Jeżeli cena baryłki ropy Brent będzie przy okolicach 55 dolarów zaś dolar będzie kosztował blisko 3, 75 zł, to przez cały rok mamy możliwość mieć cenę benzyny 95 poniżej 5 złotych - szacuje analityk.