Znicze w byłym niemieckiego obozu Auschwitz przy Święto Niepodległości

Znicze w byłym niemieckiego obozu Auschwitz przy Święto Niepodległości
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Biała (PAP) – Znicze zapłonęły w Święto Niepodległości pod Ścianą Straceń na terytorium byłego obozu Auschwitz. Podczas okupacji Republika federalna niemiec rozstrzelali w tym miejscu co najmniej pare tysięcy osób. W pierwszej egzekucji, 11 listopada 1941 roku, zgładzili 151 osób, głównie Polaków.

Hitlerowcy przeprowadzali egzekucje w tym miejscu prawie do końca 1943 roku. W lutym 1944 roku kalendarzowego Ściana Straceń została rozebrana.

W Żywcu w intencji ojczyzny odprawiona została msza święta po miejscowej konkatedrze. Rzecznik żywieckiego magistratu Tomasz Terteka przypomniał, że po mieście niepodległość przyszła już na przełomie października i listopada 1918 r. 30 października na sygnał z Krakowa grupa mieszczan rozbroiła magistrackich wartowników. Następnego poranka na rynku zebrała się duża grupa żywczan gotowych az do walki. Po negocjacjach dowódcy wojsk austriackich złożyli broń. Żołnierze, głównie Rumuni i Węgrzy, otrzymali żołd i opuścili miasteczko.

W Cieszynie w intencji niepodległej ojczyzny odprawione zostało w luterańskim kościele Jezusowym nabożeństwo ekumeniczne. Władze miasta i mieszkańcy złożyli także kwiaty ponizej tablicą upamiętniającą powołanie Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego.

Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego zawiązała się 19 października 1918 roku. jedenascie dni później proklamowała przynależność Ziemi Cieszyńskiej do państwa polskiego jak i równiez przejęcie przy jego imieniu władzy morzem Księstwem Cieszyńskim. Na czele Rady stali rzymskokatolicki ksiądz Józef Londzin, Jan Michejda i Tadeusz Reger.

Luterański osoba duchowna ze Szczyrku ks. Jan Byrt upamiętnił Święto Niepodległości sadząc na dzialce Reformacji tuz przy miejscowej świątyni pół tysiąca białych krokusów. „Krokus to kwiat, który po ostrej zimie prosperuje jako pewien z glównych i zwiastuje ogromną nadzieję, że to mija trudny czas, a nastaje wiosna. Kościół ma obowiazek głosić nadzieję, zwłaszcza obok takich świętach. To polski obowiązek” – powiedział

Ks. Byrt utworzył Ogród Reformacji, by upamiętnić przypadającą po 2017 r. 500. rocznicę wystąpienia Marcina Lutra z tezami dotyczącymi głównie sprawie pokuty w Kościele jak i równiez odpustów. Dało to początek dyskusji ponad odnową, jednak także doprowadziło do rozłamu w Kościele zachodnim i powstania protestantyzmu. (PAP)

szf/ hes/