Złoty słabszy tylko przez chwilę

Category: waluty
Author:
27 lipca, 2020

Gest korekcyjny w złotym utrzymuje: nasza waluta traci przy ostatnich dniach zarówno az do euro, oraz do dolara, nie należy jednak obawiać się, że osłabienie to będzie długotrwałe. Należy się raczej przygotować na to, zeby podwyższone poziomy kursów EURPLN, GBPPLN a takze USDPLN wykorzystać.

Sytuacja na rynku walutowym wciąż wydaje sie byc interesująca: dolar ma szanse odnotować na wstepie od grudnia, a nastepne od sierpnia miesięczne umocnienie wobec ó, mające jednak inny koloryt niż 2 poprzednie. W sierpniu a takze grudniu utrwalenie _ greenbacka _ wynikało ze wzrostu awersji sluzace do ryzyka i postrzegania dolara jako bezpieczniejszego schronienia niż euro.

Aktualnie mamy do czynienia z przeskalowaniem oczekiwań co do wielkości dysparytetu stóp procentowych między Eurolandem a Stanami. Dziś podana zostanie najważniejsza informacja tygodnia: wysokość stóp procentowych przy USA. Sektor ocenia, że dojdzie do obniżki na temat 25 pb., do dwóch, 25%. Jeśli nastąpi ten ruch, spodziewamy się wraz z strony Fedu mocnego sygnału o tym, że po tym cięciu nastąpi przerwa. Należy również brać pod uwagę scenariusz niedostatku ruchu ze strony Fed w dniu dzisiejszym. Obydwie ścieżki progresu wydarzeń mogą znacznie wzmocnić dolara wzgledem euro.

Decyzję o pulapie stóp procentowych podejmie dziś również RPP. Powinniśmy dziś zobaczyć kolejną podwyżkę stóp o 25 pb., sluzace do poziomu 6%. Naszym zdaniem zagrożeniem dla takiego scenariusza wzrostu wydarzeń wydaje sie byc gołębie stanowisko prezesa NBP, Sławomira Skrzypka, który sposród pewnością będzie głosował zbytnio pozostawieniem stóp na dotychczasowym poziomie. Przypomnijmy, że prezes NBP ma w RPP głos rozstrzygający, a na ostatnich odczytach danych o inflacji może się wydawać, że przemoc inflacyjna maleje, stąd możliwy jest równy rozkład głosów na posiedzeniu.

Kalendarz wydarzeń makroekonomicznych dzieki dziś przewiduje prawdziwy maraton. Za nasza firma już odczyty z Japonii: PMI przy przemyśle (48, 6 pkt. ), stopa bezrobocia (3, 8%, niżej od prognoz) oraz dynamika produkcji przemysłowej (-3, 1% m/m), a także rozstrzygniecie Banku Japonii, który pozostawił stopy procentowe bez zmian, na poziomie 0, 5%. Przed nami informacje o stopie bezrobocia po Niemczech (prognoza 7, 8%) oraz przy Eurolandzie (prognoza 7, 1%). Następnie, o 11: 00, podana bedzie seria odczytów ze strefy euro. W najwyzszym stopniu istotne sposród nich to indeks humorze konsumentów (prognoza to -13 pkt. ) oraz prognoza inflacji CPI na bieżący rok (na poziomie 3, 4%). Nastepny ważny odczyt (o jedenascie: 30) pochodzić będzie wraz z Wielkiej Brytanii: Gfk poda wartość indeksu powierzenia konsumentów (spodziewany poziom to -20 pkt). O tej samej godzinie przedstawimy odczyt szwajcarskiego indeksu aktywności gospodarczej KOF – w tym miejscu prognozy mówią o odczycie na poziomie 1, 48 pkt. Od czternascie: 15 zbyt będzie czekał już tylko na wiadomosci ze Stanów. Oczekiwanie dzieki wieczorne ogłoszenie
wyborów przez FOMC może wzmocnić zmienność wedlug ogłoszeniu pozostalych danych. W pierwszej kolejnosci jednak ogłoszony zostanie raport ADP na temat zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym (spodziewany spadek na temat 55 tys. ), następnie dane o dynamice PKB oraz na temat deflatorze wartosci w Jak i równiez kwartale 2009 (prognoza na rzecz PKB to 0, 4% q/q, zaś dla deflatora to dwóch, 4% w ujęciu rocznym), a także o wskaźniku wydatków konsumpcyjnych (PCE), który powinien wzrosnąć o 2, 2%. O 15: 45 kolejny istotny odczyt: Chicago PMI, przewidywany poziom to 48 pkt.